Mavi Cüzdan

2020 Doğum Parası/Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

06.03.2020
26
2020 Doğum Parası/Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum parası, aktif olarak çalışan ve doğum sonrasında iş göremeyecek olan annelerin sahip olduğu sosyal bir haktır. Bu hak neticesinde anneler doğum yaptıktan sonra maaşının belirli katını sosyal güvenlik kurumundan alabilmektedir. Bu parayı alabilmek için annenin başvuru yapması gerekmektedir. Belirli bir süreç sonrasında PTT kanalı ile annelere ödemeler yapılabilmektedir.

Doğum Parası veya Doğum Yardımına Kimler Başvuru Yapabilir?

Doğum parası veya doğum yardımına özel sektörde ya da kamuda çalışan anne adayları başvuru yapabilmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra ilgili kamu kurumu PTT kanalı ile ödemeyi anne adayına yapmaktadır. Ödemeler belirli süreler içerisinde yapıldığı için anne adayları ödemelerini e-devlet üzerinden takip edebilmektedir.

Doğum Parası veya Doğum Yardımına Nasıl Başvuru Yapılır?

Bebeğin canlı bir şekilde dünyaya gelmesi halinde bebeğin nüfus müdürlüğüne Kimlik Paylaşım Sisteminde kayıt işleminin yapılması gerekmektedir. Kayıt işlemi başarılı bir şekilde yapıldıktan sonra ebeveynlerin bir dilekçe doldurması gerekmektedir. Kayıt yaptırıldıktan sonra ebeveynler “Doğum yardımı başvuru dilekçesi” doldurmaları gerekmektedir. Dilekçe doldurma işlemi sırasında tüm bilgiler eksiksiz ve tam bir şekilde yazılması gerekmektedir. Tüm bilgiler yazıldıktan sonra dilekçe imzalayıp; iadeli taahhütlü posta veya kargo ile ilgili kuruma gönderilmesi gerekmektedir.

Doğum parası başvuruları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılabilmektedir. Eğer kişi kamu kurumunda çalışırsa, çalışmış olduğu kuruma başvuru yapması gerekmektedir.

Çocuk Doğmadan ya da hamileyken Doğum Parası Başvurusu Yapılabilir Mi?

Doğum parası yardımı alabilmek için bebeğin canlı bir şekilde doğması gerekmektedir. Yani kişiler hamileyken doğum parasına başvuru yapamazlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır @ 2019 | Mavicuzdan.com