Mavi Cüzdan

Ambulans Sürücüsü Nasıl Olunur? (Tüm Merak Edilenler)

09.04.2019
143
Ambulans Sürücüsü Nasıl Olunur? (Tüm Merak Edilenler)

Ambulans Sürücüsü Nasıl Olunur?

Ambulans sürücüsü olabilmek için birden fazla yol bulunmaktadır. Ambulans sürücüsü olmak isteyenler için 2 farklı yol bulunmaktadır. Bu 3 farklı yolu detaylı bir şekilde açıklayacak olursak;

ÖZELDE SÜRÜCÜ OLARAK ÇALIŞMAK

Özelde sürücü olarak çalışabilmek için ilk ve acil yardım bölümü mezunu olmanıza gerek yoktur. Düz lise ya da ilkokul mezunu olsanız bile en az B sınıfı ehliyetiniz varsa ve daha önce tecrübeniz ya da sürüş yeteneklerinize güveniyorsanız; özel ambulanslarda ambulans sürücüsü olarak görev alabilirsiniz. Buna ek olarak; özelde sürücü olarak çalışabilmek için(sağlıkçı değilseniz); B sınıfı ehliyet, SRC Belgesi, Psikoteknik Belgesi gibi belgelere sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca görevi yapmaya engel bir durum olmadığını gösteren sağlık raporunu da evraklarınız arasına eklemeniz gerekmektedir.

KAMUDA SÜRÜCÜ OLARAK ÇALIŞMAK

Kamuda sürücü olarak çalışabilmek için öncelikle KPSS puanına sahip olmanız ve ilk ve acil yardım bölümünden mezun olmanız gerekmektedir. Buna ek olarak; ambulans sürücüsü ilanlarına İŞKUR üzerinden başvuru yapmalı, ardından sözlü ve sürüş mülakatından başarılı olarak geçerek, güvenlik soruşturması sonrasında görevinize başlayabilirsiniz. Kamuda çalışacak olan ambulans sürücüleri 2019’dan itibaren sadece sağlıkçılardan alınmaktadır. (Sadece: Paramedik) Bu nedenle kamuda çalışabilmek için mutlaka belirtilen bölümden mezun olunması gerekmektedir.

Ambulans Sürücüsü Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

  • En az 18 yaşında olmak,
  • Askerlik ile ilişiği bulunmamak (Tecilli – Muaf – Yapılmış),
  • Yüz kızartıcı suçu bulunmamak,
  • Görevi yapmaya ya da nöbet sistemi ile çalışmaya engel olacak herhangi bir sağlık problemi olmamak,
  • En az B Sınıfı ehliyete sahip olmak,
  • En az 3 yıl ehliyet sahibi olmak (Kamuda çalışmak isteyenler için geçerli),
  • Akli sağlığı yerinde olmak,
  • Zorlu hava şartlarında ve zorlu görevlerde çalışmaya engel bir durumu olmamak,
  • Seyahat engeli bulunmamak,
  • İlk ve acil yardım bölümü mezun olmak (Kamuda çalışmak isteyenler için geçerli),

gibi şartlar ambulans sürücüsü olabilmek adına yeterli olabilmektedir. Bazı ilanlarda daha farklı şartlar görebilirsiniz. Ancak yukarıda yer alan maddeler genel geçer maddeler ve şartlar olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Ambulans Sürücüsü Olmak için En Az Kaç Yaşında Olmak Gerekiyor?

Ambulans sürücüsü olabilmek için en az 18 yaşında olunması gerekmektedir. Ancak kamuda çalışmak isteyen sürücüler için en az 3 yıl ehliyet olma şartı bulunmaktadır. Bu nedenle kamuda çalışabilmek için en az 21 yaşında olunması gerekmektedir.

Ambulans Sürücüsü Maaşları Ne Kadar?

Ambulans sürücüleri hem özel sektörde hem de kamuda çalışma alanları olan bir meslek grubudur. Bu nedenle bu mesleği yapan kişilerin maaşları konusunda bir takım değişiklikler olabilmektedir. Ancak genel olarak maaşlardan bahsedecek olursak, özel sektörde çalışan ambulans sürücüleri 2020 Türk Lirası ile 2800 Türk Lirası arasında değişiklik göstermektedir. Kamuda çalışan ambulans sürücüleri ise; 2400 Türk Lirası ile 3200 Türk Lirası arasında değişiklik göstermektedir.

Ambulans Sürücüsü Hangi Kurum ve Kuruluşlarda Çalışabilir?

Ambulans sürücüleri kamu ve özel sektöre bağlı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu anlamda ambulans sürücüleri; devlet hastanesine bağlı ambulanslarda, 112 Hızır Acile bağlı görev yapan ambulanslarda, 112 Acil Servise bağlı görev yapan ambulanslarda, özel hastanelere bağlı çalışan ambulanslarda, özel ambulans servislerinde çalışabilmektedirler.

Ambulans Sürücüsü Olmak İçin Hangi Okul Mezunu Olmak Gerekiyor?

Özel sektörde çalışmak için ortalama olarak ilkokul mezunu olmak yeterli olmaktadır. Ancak 2019 tarihinde yapılan alım ile birlikte kamuda ambulans sürücüsü olmak için mutlaka üniversite mezunu olmak ve üniversitelerin İlk ve acil yardım bölümünden mezun olmak şartı bulunmaktadır. Bu anlamda özel sektörde mi yoksa devlette mi çalışılacağına karar verilmeli ve buna göre tahsil durumu sorgulanması gerekmektedir.

Ambulans Sürücüsü Günde Kaç Saat Çalışır?

Ambulans sürücüleri; nöbet sistemi, vardiya sistemi ya da normal mesai sistemi ile çalışabilmektedir. Nöbet sistemi ile çalışan sürücüler 24 saat çalışma 72 ya da 48 saat izin şeklinde, vardiya sistemi şeklinde çalışan sürücüler günde 8 saat çalışmakta, normal mesai şeklinde çalışan personeller ise sabah 8 akşam 5 olacak şekilde çalışmaktadır.

Ambulans Sürücüsü Kaza Yaparsa Ne Olur?

Ambulans sürücüleri çalıştığı kurumlarla yapmış olduğu sözleşmelere göre yapmış olduğu kazalarda sorumluluk almaktadırlar. Buna göre; eğer sürücü çalıştığı kurum ile sözleşme yaptıysa ve burada kazalar ile ilgili durumlar varsa sözleşmede yazan durum geçerlidir. Eğer; kaza ile ilgili durum ve şartlar yoksa da; aracın kasko ve sigortası kaza masraflarını karşılamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır @ 2019 | Mavicuzdan.com