Mavi Cüzdan

Psikoteknik Belgesi Nedir, Nasıl Alınır, Ne İşe Yarar, Ücretleri 2019?

09.04.2019
125
Psikoteknik Belgesi Nedir, Nasıl Alınır, Ne İşe Yarar, Ücretleri 2019?

Psikoteknik Belgesi Nedir?

Psikoteknik belgesi; ülkemizde bulunan Sağlık Bakanlığının denetlemiş olduğu ve onaylı olan özel kurumlar tarafından çeşitli testler sonucunda başarılı sonuç alan sürücülere verilen bir belgedir. Yaklaşık 1 saat civarında süren testler sonucunda belgeyi alabilmek mümkün olmaktadır.

Psikoteknik Belgesi Ne İşe Yarar?

Araç kullanan, hasta, yaralı veya yük taşıyan bazı sürücüler işe girerken bazı evraklar teslim etmek zorundadır. Bu anlamda; bu sırada istenen birçok belgenin yanı sıra psikoteknik belgesi de istenen belgeler arasında yer almaktadır. Oldukça önemli olan ve bu belge olmadan hasta ya da yük taşıması yapamayan sürücülerin bu belgeyi mutlaka alması gerekmektedir.

Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır?

İlgili belgeyi; sağlık bakanlığı tarafından onay verilen tüm kurumlardan ücretini ödeyerek ve çeşitli testlerden başarılı olarak alabilirsiniz. Belgeniz hemen düzenlenip, sizlere teslim edilmektedir. Ayrıca almış olduğunuz belgeler; E-devlet üzerinde de görünmektedir. Hatta eğer aldığınız belge E-devlet sisteminde görünmüyorsa mutlaka; belgeyi aldığınız kurum ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Psikoteknik Belgesinin Süresi Nedir?

Çeşitli kurumlardan almış olduğunuz belgelerin belirli bir süresi bulunmaktadır. Bu raporlar alındıktan sonra tarihi sayılmak üzere 5 yıl süre ile geçerli olmaktadır.

Psikoteknik Belgesi Almak İçin Ödenecek Ücret Nedir?

Psikoteknik belgesi alabilmek için ödemeniz gereken ücret genel olarak 150 Türk Lirası civarında olabilmektedir. Bu anlamda ücretler; çalışmakta olduğunuz kurumlar arasında değişiklikler de olabilmektedir. Kurumlar kendi fiyat politikaları ile bu belgeyi verebilmektedir.

Psikoteknik Belgesini Kimler Alabilir?

Psikoteknik Belgesini; tüm sürücüler alabilmektedir. Ancak alabilmek için bir takım aşamalardan geçilmesi gerekmektedir. Bu aşama ve testlerden başarılı bir şekilde geçildikten sonra dileyen tüm sürücüler bu belgeyi almaya hak kazanmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır @ 2019 | Mavicuzdan.com